Питання «чи можна давати воду новонародженому?» викликає гарячі суперечки не тільки молодих батьків, але і педіатрів з досвідом. Спробуємо відшукати відповідь, повернувшись хоча б на одне століття тому. З давніх часів для немовлят молоко матері було і їжею, і питвом. Де було взяти очищену або кип’ячену воду, щоб напоїти немовля, не ризикуючи його життям та здоров’ям?
Правило: тільки, коли діти починають харчуватися тією ж їжею, як і дорослі, їм варто пропонувати додаткове пиття.
Так і, слідуючи рекомендаціям Всесвітньої організації охорони здоров’я, додатково поїти немовлят не рекомендується до досягнення ними 6 місяців.
Чотири причини, за якими не рекомендується давати воду новонародженим:
- - Відмова від грудей. Зазвичай дитину напувають із пляшечки з соскою. З неї набагато легше смоктати, ніж з грудей. І тому, малюк може віддати перевагу сосці.
- - Зниження вироблення молока у годуючої мами. Чим більше дитя смокче груди у мами, тим більше у неї виробляється молока. Якщо ж новонароджений додатково п’є воду, то, в силу того, що у нього дуже маленький шлуночок, материнського молока буде надходити менше. Відповідно, і молока у мами буде вироблятися менше.
- - Зменшення кількості корисних бактерій в кишечнику. Людина народжується зі стерильним травним трактом, який до 6 місяців засівається корисною мікрофлорою. Грудне вигодовування допомагає у формуванні хорошої мікрофлори шлунково-кишкового тракту. Якщо дитина у великій кількості споживає H2O, то у нього розвивається дисбактеріоз (шкідливої мікрофлори стає більше, ніж корисної). Корисні бактерії в кишечнику вашої дитини не дуже люблять воду. Ось молочко — зовсім інша справа!
- - Недоїдання. Так як шлунок у дитини досить маленький (як його кулачок), він може прийняти малу кількість їжі. І будь-яка рідина викликає у нього почуття насичення (через особливості його нервової системи). Звідси випливає така пропорція: скільки в організм надійшло води — стільки недоотримано корисного молока.

Коли можна поїти немовля
Здоровим дітям протягом перших місяців нічого, крім молока, вживати не рекомендується. Але ж бувають і винятки. Розглянемо випадки, коли малюка все ж можна поїти водою:
- - Запори. Треба пам’ятати, що тільки лікар може поставити такий діагноз. Необхідно виявити причину, чому порушується травлення, і вчасно почати лікування. При такому діагнозі діток можна додатково поїти водою.
- - Транзиторна лихоманка новонароджених. Такий діагноз ставиться, якщо протягом 2-3 днів у немовляти тримається висока температура. У цьому випадку давати воду кімнатної температури можна і потрібно.
- - Коліки. Сильне виділення газів зазвичай спостерігається у немовлят, коли їх годують штучним харчуванням. У цьому випадку їх можна поїти кроповим відваром, але попередньо краще проконсультуватися з педіатром.
- - Виражена жовтяниця новонароджених. Діагноз, при якому відтінок слизових і шкіри має жовтуватий відтінок. Виникає, якщо у матері і дитини несумісні групи крові і ставиться лікарем в 50% випадків. Щоб позбутися від жовтяниці, можна давати дитині по 1 чайній ложці води щогодини.
- - Штучне вигодовування. Діти, яких годують сумішами з молока, отримують білка більше, ніж потрібно, тому їм необхідно додаткове пиття. У цьому випадку прийом води можна не обмежувати.
Яку воду краще давати немовляті
Коли дитина досягне шестимісячного віку, після введення прикорму, питання: «Чи треба давати воду новонародженому?» стає неактуальним. Потрібно. По можливості, з ложечки. Це робиться для того, щоб малюк не відмовився від грудей. Некип’ячену — живу. Не рекомендується додавати підсолоджувачі.
Питна вода "Кришталь" від ТМ "Червона Калина" є ідеальною для діток. Водичка є живою та містить мікроелементи, які корисні для організму малечі.
Як правильно поїти малюка
Якщо в раціон вашого чада входить вода та грудне молоко, то додатково поїти його краще після годування. Шлуночок у новонародженого малий (до 250 мл). Якщо йому запропонувати груди після пиття, то він не висмокче стільки молока, скільки йому необхідно.
Якщо дитина отримує змішане харчування, або ж її годують штучними сумішами, то між годуваннями їй варто дати воду.
Якщо мама годує новонародженого строго «за годинником», тобто дотримується режиму годування, то в перервах можна додатково попоїти його. Скільки? Зовсім трішки.
Не забувайте, що при штучному або змішаному годуванні можна запропонувати воду малюкові, але ні в якому разі не заливати її насильно.
Так чи інакше, батьки самі вирішують, додатково поїти своє дитя чи ні, і якщо так, то в якій кількості. Дитина (до 6 місяців) в нормі може вжити 200 мл H2O в день. У разі хвороби, лікарі рекомендують давати немовляті рідину в такій пропорції: на 1 кг ваги — 30 мл. Якщо у немовляти порушений сон, і він веде себе неспокійно, запропонуйте йому попити трохи більше, ніж зазвичай.
Здоров’я Вашим діткам маленьким і Вам!