Ми знаємо, що питна вода, як природна речовина, не має кольору. Але як пояснити ту розкішну палітру фарб, якою дивує океан, море або навіть озеро? Тут колір води буде багато в чому залежати від хімічних і фізичних явищ, таких як прозорість, поглинання, відображення, концентрація розчину і т.д.
Здатність води відображати і поглинати промені світла і пояснює її «кольоровість». Давайте ж розберемося із основним сенсом цього явища. Світло - це потік квантів. Кожному певному кольору або відтінку відповідають кванти, що мають певну енергію. Коли промені світла потрапляють на воду, енергія певного спектру поглинається і нам стає видно той колір, енергії якого відповідають непоглинені (відображені) кванти.
Здатність речовини до поглинання та відображення квантів світла обумовлена фізичними процесами всередині атомів.
Є ще одне пояснення кольоровості води. Те, якого кольору ви бачите морську гладь, багато в чому залежить від фізіології.
Око людини складається з рецепторів двох видів: паличок і колбочок. Палички мають властивість реагувати на відтінки сірого кольору. А колбочки допомагають мозку сприймати весь спектр інших кольорів. У свою чергу колбочки діляться на три типи: перший - реагує на відтінки червоно-оранжевого кольору, другий - на зелені, третій - на синьо-фіолетові. При стимуляції одного з цих типів колб, мозок людини «бачить» відповідний колір.
Наприклад, коли стимулюються «зелені» колбочки, ви бачите зелений колір, якщо «червоно-помаранчеві» - червоний. Якщо одночасно і ті, і інші, то людина буде бачити жовтий колір. Як ви вже зрозуміли, жовтий колір - це результат комбінації червоного і зеленого. Такі ось «комбіновані» кольори кожна людина сприймає по-своєму. Особливо це стосується складних відтінків.
Не тільки фізіологія грає роль в сприйнятті кольору рідини. Також велику роль має психологічний фактор. З того моменту, як ще дітьми ми вчимося розрізняти кольори, зелений колір у всіх асоціюється з травою або листям дерев. Навіть якщо в дорослому віці ви будете дивитися на листя через червоний фільтр, ваше око все одно «побачить» зелений колір.
Бельгійський вчений фізик і хімік Шпрінг шляхом досліджень встановив, що самостійний колір води (з огляду на її здатність поглинати і відбивати світло) - блакитний.